حمل و نقل دریایی بخشی از تجارت محسوب می‌شود که توسط کشتی‌های باری بزرگ با تجهیزات و ویژگی‌های خاصی، انجام می‌شود. ارائه خدمات کارآمد و مفید در این نوع حمل و نقل نقش موثری در تجارت موفق بین المللی خواهد داشت. همچنین ۹۰ درصد از تجارت بین المللی هر کشور در جابجایی کالاها، به حمل و نقل دریایی اختصاص پیدا می‌کند. در این مقاله از سایت کاراپست با حمل و نقل دریایی بیشتر آشنا می‌شویم.

متخصصان حمل و نقل دریایی از سال ۱۳۷۴ تاکنون

ترابری دریایی عمدتا برای کالاهایی با حجم زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش زمان ارسال کالا معمولا زیاد است. از این رو کالاها باید به گونه ای باشند که این زمان بر روی کیفیت آنها تاثیری نداشته باشد.

در حمل دریایی، با توجه به عواملی مانند نوع کالا، طول مسیر و غیره از وسایل دریایی گوناگونی مانند لنج، نفتکش و غیره برای ارسال بار استفاده می شود.

کشور ایران دارای ۳۰۰۰ کیلومتر خطوط دریایی است. همچنین دسترسی به آب های آزاد از طریق اقیانوس هند، قرارگیری در مسیر کویدورهای غرب، شرق و شمال و دسترسی به دریای خزر در شمال و دریای عمان و خلیج فارس در جنوب کشور از مزیت‌های مهم جغرافیایی کشور به حساب می‌آید.

عمده تجارت دریایی ایران از طریق جنوب کشور انجام می شود. کشورهای چین، امارات متحده عربی و کره جنوبی به ترتیب سه کشور اصلی در زمینه واردات کالا به ایران می باشند. عمده‌ی این کالاها مواد اولیه، تجهیزات مورد نیاز در زمینه پزشکی، ورزشی و راهسازی، خودرو و قطعات آن، قطعات و تجهیزات کشتیرانی ها و هواپیما هستند.

 

ما پیشنهاد میدهیم :

  • بندر به بندر LCL و FCL خدمات حمل و نقل دریایی به بیش از ۵۰۰ بندر بین المللی.
  • مقایسه قیمت رایگان برای انواع مسیرها و کشتی ها
  • یک سیستم رزرو آسان برای استفاده – با قیمت های شامل همه هزینه های مرتبط تا محل مقصد
  • یک سرویس جمع آوری اختیاری از آدرس دلخواه شما
  • پشتیبانی با اسناد حمل و نقل. تیم مراقبت از مشتری ما در طول مدت حمل و نقل و فراتر از آن به شما کمک می کند
راه حل حمل و نقل کم هزینه شما

برای صادرات کالا در حجم زیاد و در صورتی که فشاری برای تحویل سریع وجود نداشته باشد حمل و نقل از طریق دریا می‌تواند مناسب باشد. مزیت حمل و نقل دریایی شامل موارد زیر است:

  • امکان حمل حجم زیاد : از کانتینرهای حمل و نقل دریایی می‌توان برای حمل حجم بیشتر از کالاها به نسبت حمل و نقل جاده‌ای یا ریلی استفاده کرد.
  • هزینه کمتر: همچنین این روش نسبت به روش هوایی دارای هزینه بسیار کمتری است.

با این حال، خطرات و معایبی هم برای حمل و نقل دریایی نیز وجود دارد از جمله اینکه  حمل و نقل از طریق دریا می‌تواند کندتر از سایر سیستم های حمل و نقل هوایی باشد و آب و هوای نامناسب باعث تأخیر بیشتر می‌شود. نکته دیگر اینکه همه کشورها دارای بندرگاه نیستند و به آبهای آزاد دسترسی ندارند، برای همین از این جهت هم دچار محدودیت برای صادرات کالا خواهید بود. خطراتی چون دزدان دریایی نیز در برخی مسیرها وجود دارد.

نرخ پایه حمل و نقل مشمول هزینه سوخت و ارز می‌شود. کسانی که می خواهند کالا را با کشتی صادر کنند باید از کالای خود با بیمه محافظت کنند. برای حمل کالاهای خطرناک نیز به تکمیل اظهارنامه مربوط به آن هم  نیاز دارد.

حمل نقل دریایی
حمل نقل دریایی

به یک انبار نیاز دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است.
ادامه مطلب