گروپاژ چیست ؟

شاید تاکنون واژه گروپاژ به گوش ما خورده باشد. اما گروپاژ چیست و چه مزایایی دارد؟ گروپاژ در واقع اصطلاحی است که برای اغلب بازرگانان که بارهای بزرگی جهت حمل و نقل در اختیار نداشته و خرده بار دارند، بسیار آشنا است. موضوعات مرتبط با حمل و نقل کالا قسمت بسیار مهمی از بازرگانی جهانی به شمار می‌رود. حمل و نقل هم مثل بسیاری از مقوله‌های دیگر از قوانین خاص خود برخوردار است. همه شرکت‌های تجاری بزرگ و تمامی بازرگانان با قوانین حاکم بر حمل کالا آشنایی کافی را دارند.

دلایل بسیار زیادی برای استفاده از گروپاژ وجود دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به کاهش هزینه اشاره کرد. بسیاری از شرکت‌ها به دلیل اینکه خرده بار دارند و نمی‌خواهند هزینه زیادی را برای حمل و نقل بارهای خود پرداخت کنند، به طور گروهی فرآیند گروپاژ را به انجام می‌رسانند. همین مسأله باعث می‌شود که هزینه‌های آن‌ها تا حد بسیار مطلوبی کاهش پیدا کند.

گروپاژ در واقع یک نوع حمل و نقل است. بعلاوه زمانی که کالاهای یک تاجر، به میزان استاندارد برای حمل و نقل با کامیون و کانتینر نرسد و فضای کمتری را شامل می‌شود، شیوه جدیدی برای جابجایی کالا استفاده می‌شود. فرض کنید که حجم یک کانتینر معادل ۲۰ فوتی نزدیک به ۳۵ متر مکعب می‌باشد.چنانچه کالای شما به اندازه این فضا نبوده باشد، شرکت‌های وارداتی مختلف که از خدمات فورواردی برخوردار هستند، بار مربوطه را با اعلام کردن مبلغ آن دریافت می‌کنند. از آنجایی که مشتریان بسیار زیادی در کشورمان دارای خرده بار هستند، شرکت‌های بازرگانی از این موقعیت استفاده می‌کنند و چندین بار را جمع کرده و به صورت همزمان ارسال می‌کنند.

روش این نوع بارگیری گروپاژ چیست ؟ در این نوع بارگیری، موسسات حمل بار و یا شرکت‌هایی که خدمات فورواردی را ارائه می‌کنند، بار مربوطه را از شما تحویل می‌گیرند و هزینه حمل و نقل آن را برای شما محاسبه می‌کنند. جالب است بدانید که حمل‌کننده، بارها را در کنار هم قرار می‌دهد و فقط یک رسید به صاحبین این کالاها می‌دهد. از طرفی هم تنها یک بارنامه صادر خواهد شد. هنگامی که بار چندین بازرگان با هم حمل و نقل شود، طبعا آن‌ها هزینه کمتری را برای این کار پرداخت خواهند کرد و همین مسأله، بهترین ویژگی گروپاز برای بازرگانان خرده‌پا به حساب می‌آید.

نکته مهم در مورد گروپاژ

از نکات بسیار مهم در رابطه با حمل و نقل کالاها، توجه ویژه به بسته بندی آن‌ها است. اهمیت این مسأله زمانی بیشتر می‌شود که بارها به روش گروپاژ حمل و نقل شوند. بسته بندی غیر حرفه‌ای و نادرست امکان دارد که به کالاهای شما در طول سفر آسیب برساند. پس صاحبین خرده‌بارها حتما باید از مناسب بودن بسته بندی کالاهای خود اطمینان کسب کنند. در ضمن شرکت‌های غیرشهری و شهری هم موظف هستند استانداردهای لازم جهت بسته بندی بار را به درستی رعایت کرده و از آسیب‌های احتمالی به بهترین شکل جلوگیری کنند.

گروپاژ
گروپاژ

بارهایی که با گروپاژ حمل و نقل می‌شوند

شاید این سوال در ذهن شما به وجود بیاید که دلیل اصلی استفاده از روش حمل و نقل گروپاژ چیست ؟ طبیعتا دلایل متعددی برای استفاده از روش گروپاژ وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها در ادامه مطلب توضیح داده می‌شود.

  • کالاهای نمایشگاهی میان دو کشور مختلف
  • واردات کالاهای موقتی مانند کالاهای مورد نیاز برای تعمیرات دستگاه صنعتی و معدنی مختلف
  • خریدهایی که از حجم و قیمت کمی برخوردار هستند
  • اخذ نمونه محصولات تجاری از چندین شرکت گوناگون
  • جهت حمل و نقل دستگاه‌های حساس مثل ایکس ری که باید با بیشترین مراقبت حمل شوند
  • برای مصارف شخصی خریداری از وب‌سایت‌های ارزان و سایت‌های مختلف در جهان

کانتینر حمل گروپاژ چیست

در این بخش قصد داریم دو نمونه از کانتینرهای حمل‌کننده را به شما معرفی کنیم. کالاهایی که به شکل غیرگروهی حمل و نقل می‌شوند، از دو نوع کانتینر استفاده می‌کنند.

کانتینرهای FCL

کانتینرهای FCL در واقع به کانتینرهایی می‌گویند که کالای درون آن به یک پروانه گمرکی مربوط می‌شود. این کانتینرها را به اصطلاح کانتینرهای اختصاصی نیز می‌گویند.این کانتینر ها برای حمل FCL  مورد استفاده قرار میگیرد.

کانتینرهای LCL

کانتینرهای LCL درست نقطه مقابل کانتینرهای FCL است که کالاهای موجود در آن به چندین پروانه گمرکی تعلق دارد. در این نوع از کانتینرها، کالاهای افراد گوناگون در کنار یکدیگر قرار دارند.

کانتینرهای LCL از نظر متر مکعل نیز به چندین دسته تقسیم‌بندی می‌شوند. برای مثال کانتینرهای LCL 20 فوتی نزدیک به ۳۵ متر مکعب می‌باشند و همین میزان کالا را در خود قرار می‌‎دهند. نام دیگر این نوع کانتینر، HQ است. کانتینرهای FCL حجم بیشتری در مقایسه با کانتینرهای LCL دارند و نزدیک به ۷۰ متر مکعب بار جای می‌گیرند.

موسسات حمل و نقل گوناگون و یا شرکت‌هایی که از خدمات فورواردی برخوردار هستند، بار مربوطه را از شخص مشتری می‌گیرند و هزینه را برای او محاسبه و ارسال می‌کنند. در نهایت هم کلیه بارها به صورت یک جا جمع شده و ارسال می‌شوند.برای آشنایی با این نوع حمل بار به صفحه حمل بار LCL مراجعه کنید.

بارهای گروپاژ
بارهای گروپاژ

پیام بگذارید